Podívejte se na příklady dobré praxe z řad našich klientů a partnerů.
Testovací ročník školních pébéček se vydařil a školy se tak stávají součástí participativního rozpočtování v Ústí.
Žáci pelhřimovských základních škol se letos poprvé zapojili do participativního rozpočtu, kde každá z čtyř škol mohla získat 50 tisíc korun na realizaci projektů, které navrhli sami žáci.
Jeden z největších a nejstarších participativních rozpočtů v Severní Americe, organizovaný Radou města New York. Od roku 2011 se proces rozrostl a zahrnuje většinu městských částí, jejichž obyvatelé celkem rozhodují o více než 30 milionech dolarů ročně.
Trenčín je první slovenské město se školním participativním rozpočtem na základních školách. Místní základky rozhodovaly o rozpočtu €1000.
Ve spolupráci s koordinačním centrem česko-německých výměn mládeže TANDEM jsme uspořádali workshop, ve kterém jsme se studenty probrali témata občanské participace, demokracie i volebních systémů a připravili speciální online hlasování.
Kancelář starosty New Yorku spustila v roce 2022 vůbec první celoměstský participativní rozpočet. Lidé napříč celým New Yorkem rozhodovali o využití 5 milionů dolarů.
Kdo ovládne startupovou džungli? Odpověď pomohla na Disraptors Summitu najít platforma Decision 21. Návštěvníci online hlasováním rozhodli o Ceně diváků za nejlepší evropský startup. Na vítěze EU Startup Championship čekala vstupenka do Silicon Valley a možná investice $500 tisíc.
Městský obvod Ostrava–Jih s námi společně dává šanci žákovským projektům již od roku 2018. Od té doby se zapojilo 17 škol a vznikly desítky realizací nápadů, které si místní školáci navrhli a odhlasovali.
V Příbrami se díky Školnímu Pébéčku digitalizovala žákovská participace. Školní participativní rozpočet zde doplňuje městský projekt Společně pro Příbram.
Chomutov jakožto malé severozápadní město se potýká s odlivem obyvatel, kteří se cítí být odříznutí a městem přehlíženi. Ve snaze těmto problémům v budoucnu předcházet město našlo jednoduché řešení v podobě participativního rozpočtu.
Polikliniku Pod Marjánkou čeká rozsáhlá rekonstrukce. MČ Praha 6, vlastník budovy, ji chce renovovat a vytvořit z ní moderní zdravotnické zařízení. Radnice nechtěla přípravy rekonstrukce podcenit a ještě před vypsáním architektonické soutěže získala názor veřejnosti i tamních lékařů.
Projekt "Řídím Říčany" se snaží o dlouhodobé a vzrůstající angažmá občanů do rozhodovacích procesů ve městě. V České republice je takový projekt naprosto jedinečný.
Radnice spustila participativní rozpočet poprvé v roce 2018. Po vydařeném prvním ročníku ho realizuje pravidelně a u občanů se projekt Společně pro Příbram těší stále větší oblibě.
V rámci tohoto projektu proběhl participativní urbanistický výzkum, jehož cílem bylo, aby urbanistické úpravy byly uzpůsobeny potřebám a požadavkům občanů, kteří žijí v blízkosti parku a využívají park nejvíce.
Díky komunikační kampani mělo Tvoříme Zbýšov rekordní účast hlasujících. Pokračování si přeje 92 % z nich.
Golčův Jeníkov v Česku dlouhodobě patří k městům s nejvyšší mírou účasti občanů na participativním rozpočtování. Lidé tu o městských penězích spolurozhodovali již počtvrté.
Soutěž oceňující oblíbené podniky a provozovny Prahy 5, které výrazně ovlivňují veřejný život městské části.
Pilotní ročník participativního rozpočtu Tvoříme Jeseník měl v roce 2019 mezi občany velký úspěch a proto se město rozhodlo v projektu pokračovat. O rok později se do něj zapojil rekordní počet obyvatel a vedení města se rozhodlo rozšířit participaci i na místní základní školu s naším projektem Školní Pébéčko.
V rámci participativního rozpočtu Černošická šance mohou obyvatelé Černošic navrhnout projekty, které by prospěly životu ve městě. Radnice má úspěšně za sebou již 2 ročníky participace.
Dolní Kounice se mohou pyšnit nejen dobrým vínem, ale i pilotním ročníkem participativního rozpočtu. Radnice na něj uvolnila 200 tisíc korun. Finance použije na rozšíření místního hřiště vybavením pro děti a večerní nasvícení Kaple sv. Antonína.
Statutární město Most chtělo zvýšit zájem žáků svých základních škol o technické a polytechnické vzdělávání. Organizováním workshopů, exkurzí či soutěžních dnů se město snažilo na žáky působit z vnějšího okolí, ale zástupci města si brzy uvědomili, že vnitřní faktor a stimulant u žáků dosud chybí.
Středoškoláci z Hlinska sami prosadili a realizovali participativní rozpočet.
Studenti si nejdřív vyzkoušeli podat návrhy na zlepšení ve městě s workshopem Nie je mesto ako mesto. Poté poznatky aplikovali při školním participativním rozpočtování!
Město Humpolec přivedlo participativní rozpočtování na místní gymnázium i základní školy. A to již potřetí!
Kutná Hora umožnila žákům a studentům zlepšit veřejný prostor ve městě v rámci participativního rozpočtu.
Participativní rozpočtování si vyzkoušela státní škola Rajkiya Pratibha Vikas Vidyalaya v Hari Nagar v Západním Dillí.
Pébéčko se konalo na dvou školách, na Střední škole Nkana a Střední škole Mukuba. Střední škola Mukuba je škola chlapecká a Nkana je škola smíšená.
Během měsíce října a listopadu 2017 se škola zúčastnila projektu Participativní rozpočet do škol. Škola obdržela od radnice městské části Brno-střed 30.000 Kč.
Městská část Praha 7 se v roce 2017 rozhodla vyzkoušet nově připravenou metodiku D21 pro školní participativní rozpočty, proto mohli v září a říjnu žáci sedmi základních škol na Praze 7 rozhodovat o tom, jak jejich škola využije 50 tisíc korun.
Žáci ZŠ T. G. Masaryka v Písku se koncem roku 2017 mohli účastnit „Školního Pébéčka“. Díky tomuto programu si mohli vyzkoušet, jakým způsobem se lze podílet (= participovat) na rozhodnutích, která se jich týkají.
MČ Praha 6 zapojila 13 ZŠ ve svém obvodu do školní participace. Rozdělí si 2,5 milionu Kč. Realizuje se tak více než čtyřicítka žákovských projektů v celé městské části a úřad má tak nástroj pro zapojení svých nejmenších občánků.
Pro Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy jsme vypracovali studii, která má být podkladem pro celoměstské řešení participace v Praze a pomoci s nastavením komunikace mezi hlavním městem a městskými částmi.
V rámci bohatého kulturního programu Oslav Mezinárodního dne Romů 2019 jsme ve spolupráci se spolkem ARA ART připravili novinku v podobě online hlasování.
Soutěž oceňující dopravní stavby a opatření v českých a slovenských městech hledá nejen vítěze ceny veřejnosti!
Ve spolupráci s Centrem LOCIKA, Prahou 7 a za podpory Nadace České spořitelny jsme zajistili 2 verze anonymních online dotazníků pro rodiče a pedagogické pracovníky na téma rozpoznání a prevence dětského násilí.
Czech Social Awards jsou ve světě internetových tvůrců známým pojmem. V anketě oceňující inspirativní osobnosti za výjimečné působení na sociálních sítích hlasují fanoušci již tradičně na platformě Decision 21.
Soutěž oceňující nápady občanského sektoru na zpracování dat a řešení společenských problémů digitální cestou. Vítězné projekty získají finanční odměnu i konzultace s Česko.Digital.
Anketa pro ty, kteří veřejně prezentují křesťanství v digitálním světě. V tomto smyslu se v Česku jedná o unikátní soutěž propagující šíření evangelia online cestou - skrze sociální sítě, weby a další online platformy.
Největší česká hudební anketa v novém kabátě a s novou hlasovací metodou.
ŠKODA AUTO ČR se pomocí interního online průzkumu rozhodla získat zpětnou vazbu od svých autorizovaných dealerů.