ZŠ Strossmayerovo náměstí, Praha 7

„Děti k Pébéčku přistoupily dost reálně, nenarazili jsme na projekt, který by byl z vesmíru, typu plavecký bazén na hřišti a tak, ale že skutečně vycházely z toho, že se dívaly kolem sebe.“

Martin Provazník, koordinátor, ZŠ Strossmayerovo náměstí

ZŠ Strossmayerovo náměstí, Praha 7

v číslech

33 

projektů

50.000 Kč

rozpočet na žákovské projekty

444

hlasujících

Základní škola Strossmayerovo náměstí se nachází v krásné secesní budově, navržené architektem Františkem Schlafferem a právě letos oslaví škola 110 let od svého založení v roce 1908. Kromě klasické základní školy v budově na Strossmayerově náměstí, jsou její součástí další dvě budovy, ve kterých probíhá  alternativní výuka. Jedná se o ZŠ Letohradská, což je škola s waldorfskými prvky, která se zabývá také tzv. intuitivní pedagogikou. (Základem intuitivní pedagogiky je být stále otevřený a dovolit si mít a prožívat své emoce.) V druhé budově U Uranie se nacházejí třídy pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. Tato škola rodinného typu přijímá žáky z celé Prahy i z jejího okolí.

Pébéčko na Sedmičce

Městská část Praha 7 se v roce 2017 rozhodla vyzkoušet nově připravenou metodiku D21 pro školní participativní rozpočty, proto mohli v září a říjnu žáci sedmi základních škol na Praze 7 rozhodovat o tom, jak jejich škola využije 50 tisíc korun, které od radnice dostala k dispozici.

Pébéčko na ZŠ Strossmayerovo náměstí

V rámci projektu obdržela ZŠ Strossmayerovo náměstí celkovou dotaci ve výši 100.000 Kč, která byla rozdělena do tří budov podle poměrného počtu  žáků dané školy:

50 000 Kč pro budovu Strossmayerovo náměstí;
30 000 Kč pro budovu U Uranie;
20 000 Kč pro budovu Letohradská.

Projekt: Technické vybavení na školní akce

V rámci  participačního rozpočtu Pébéčko vymýšleli žáci ve svých třídách návrhy projektů, které by měly přispět ke zlepšení života ve škole.

V pondělí 2. října proběhlo na všech třech školách semifinálové kolo, ve kterém zástupci žákovského parlamentu vybírali ze všech projektů ty nejzajímavější.

Realizovatelnost projektů zhodnotilo vedení školy a ty schválené postoupily  do finálového hlasování.

Z celkového počtu 33 projektů do finálového kola v budově na Strossmayerově náměstí postoupilo 10 projektů:

  1. ‍Venkovní třída  
  2. Automat na školní pomůcky - vítěz  
  3. Chill třída  
  4. Umění v dětech (malba na zeď)  
  5. Skládací přenosné branky na fotbal  
  6. Pítka na vodu (chodby školy)  
  7. Odpočinkové zóny na chodbách  
  8. Vybavení jídelny (oprava a doplnění stolů)  
  9. Hudební klub (vybavení školní hudebny)  
  10. Dílny (nákup pomůcek na dřevořezbu)

Do finálového kola budovy U Uranie postupilo pět projektů:

  1. Zahradní altán - vítěz
  2. Úprava toalet
  3. Technické vybavení na školní akce
  4. Fatboy - vítěz
  5. Fotbalové sítě a míče

Na ZŠ Letohradská postoupilo do hlasování šest projektů:

  1. ‍Máme rádi zvířata
  2. Šicí stroj
  3. Kompostér - vítěz
  4. Kuchyňka - vítěz
  5. Stolní hry
  6. Sportovní výbava

Plakáty a prezentace k projektům byly umístěny v jednotlivých budovách, kde probíhaly také žákovské kampaně, ale informace o nominovaných projektech byly pro žáky i rodiče k dispozici i na internetových stránkách škol.

Finálové hlasování se uskutečnilo ve středu 11. 10. v počítačové učebně a probíhalo online přes aplikaci Demokracie 21.

Je vidět, že školní participativní rozpočtování je možné realizovat i na školách, které nepatří ke klasice, ale zapojit se mohou i žáci alternativních vzdělávacích směrů nebo děti se specifickými potřebami - to se jasně prokázalo na ZŠ Strossmayerovo náměstí.

Pozitivně bych zhodnotil aplikaci, že i v tom shonu, ve kterém jsem pracoval, jsem se do ní jen podíval a líbilo se mi, že tam je, co v té konkrétní fázi musím zvládnout, přečetl jsem si to, nastudoval, nosil jsem to třeba dva dny v hlavě a pak se to událo. Pomáhalo mi, že jsem se měl kam podívat, že k tomu byla metodika a příjemné elektronické hlasování, že šlo jenom o to rozdat kódy a vyhodnocení proběhlo elektronicky.

Martin Provazník, koordinátor, ZŠ Strossmayerovo náměstí

Shrnutí Pébéčka na ZŠ Strossmayerovo náměstí

ZŠ Strossmayerovo náměstí, počet projektů v hlasování: 10, počet hlasujících: 329, vítězné projekty: vybavení jídelny a automat na školní pomůcky

ZŠ Strossmayerovo náměstí, budova Letohradská, počet projektů v hlasování: 6, počet hlasujících: 41, vítězné projekty: kompostér a kuchyňka

ZŠ Strossmayerovo náměstí, budova na Uranii, počet projektů v hlasování: 5, počet hlasujících: 74, vítězné projekty: altán na zahradu a fatboy

Pébéčko na Sedmičce

Celkem se do hlasování na všech školách Prahy 7 (ZŠ Fr. Plamínkové s RVJ, FZŠ Umělecká, ZŠ Tusarova, ZŠ TGM, ZŠ Korunovační a ZŠ Strossmayerovo náměstí + ZŠ U Uranie, ZŠ Letohradská) zapojilo 2.351 dětí i rodičů. Vítězné projekty mají být realizovány do konce školního roku.

Chcete zapojit občany a budovat lepší města a obce pro život?

kontaktujte nás

Přečtěte si další příběhy