„Zahrali si hru Nie je mesto ako mesto, na ktorej sa učili princípy participácie. Riešili problémy, hľadali ich najefektívnejšie riešenia z hľadiska financií i efektivity pre celé mesto. Ukázali svoje kooperatívne schopnosti, precvičili si prezentovanie a obhajobu svojich nápadov pred ostatnými skupinami žiakov i učiteľov. Kládli trefné argumenty a protiargumenty.“
Mgr. Jana Helíková, koordinátorka participácie na ZŠ Hodžova
Participace na ZŠ v Trenčíně
v číslech
EUR pro každou zapojenou školu
realizovaných projektů
zapojených dětí
Město Trenčín a Nádacia otvorenej spoločnosti začali s participativními rozpočty na základních školách ve školním roce 2020/2021. Čerpali ze zkušeností s organizací rozpočtů pro střední školy, což je praxe, ve které byl Trenčiansky kraj národním průkopníkem od roku 2018. Participativní rozpočty na ZŠ jsou taktéž součástí projektu Evropského hlavního města kultury Trenčín 2026. Součástí řešení pro každou školu bylo školení participace a ukázka práce s naší aplikaci Školní Pébéčko. Ta je k dispozici ve slovenském jazyce. Před samotným participativním rozpočtem si nejdříve děti participaci vyzkouší na hře Nie je mesto ako mesto se školitelkou paní Strečkovou, koordinátorkou participace za město Trenčín. Žáci a žačky jsou rozděleni do jednotlivých týmů a jsou k nim přiřazeny městské čtvrti, každá z nich s jinými problémy, které chtějí místní řešit.
Každá zapojená škola získala prostředky ve výši €1000. Jak s nimi naložily?
Pod názvem Kreatívna Sedmička se rozjel participativní rozpočet na ZŠ Hodžova. Žákovské návrhy si můžete prohlédnout na následujícím videu. Do hlasování postoupilo - jak jinak -sedm z nich.
Přes 500 hlasujících rozhodlo o projektech, které se budou realizovat.
Výjimečný projekt Školský maskot - 8. B bude rozdělen do více fází včetně šití kostýmu. Škola ocenila, že všechny projekty mají reálný potenciál realizace, vedení se bude snažit zajistit financování pro další projekty i z jiných zdrojů. Takzvaně pod čarou skončil například školní ples. Předávání diplomů proběhlo během vánočních slavností na škole.
„Víťazom gratulujeme a ostatným ďakujeme za zapojenie sa do projektu. Všetky projekty majú reálny potenciál ich zrealizovať, určite budeme hľadať iné spôsoby financovania, aby sa uskutočnili aj ďalšie nápady.“
Koordinátorka Mgr. Jana Helíková
Žaci a žákyně přišli s celkem šesti návrhy na vylepšení školy. Hlasování se zúčastnilo více než 300 dětí a rozhodly tak o čtyřech vítězných projektech, které se vešly do daného rozpočtu. Vedení školy usoudilo, že všechny navržené projekty byly dobře propracované a škole by prospěly. Návrhy přijalo jako skvělou zpětnou vazbu a díky financování z vlastních zdrojů bude moct realizovat všech šest projektů:
Na ZŠ Dlhé Hony se přibude ping-pongový stůl a relaxační kout. O zakoupení vybavení pro trávení přestávek rozhodlo 300 žákyň a žáků v hlasování na platformě Decision 21.
Více informací:
Prezentace Participatívne rozpočty na školách (skúsenosti zo Slovenska) od Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky
Projekt Participatívne rozpočty na školách úřadu Splnomocnence vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti