„Spojili jsme naše nápady a domluvili se, že by bylo fajn mít na patře klidovou zónu, kde bude knihovnička a relaxační vaky. O informatice jsme hledali na internetu, kolik by to stálo. Společně jsme prezentovali náš návrh ostatním třídám. Hlasování proběhlo online, každý žák mohl vybrat dva projekty. Hurá, vyhráli jsme a celé naše patro se radovalo! A teď tam odpočíváme, čteme si a učíme se.“
Vítězný tým žáků ze 3.B
Školní Pébéčko v Pelhřimově
v číslech
Žáci pelhřimovských základních škol si letos poprvé vyzkoušeli participativní rozpočet, kdy každá ze čtyř škol mohla získat 50 tisíc korun na realizaci projektů, které navrhli sami žáci. Město Pelhřimov schválilo celkovou částku 200 tisíc korun na první ročník této iniciativy. Mezi zapojenými institucemi jsou:
Na ZŠ Krásovy domky se zapojily i mladší děti, které navrhovaly projekty zaměřené na vybavení společných prostor, jako jsou relaxační zóny a sportovní sady. Ředitel školy Jan Jůzl vyjádřil potěšení z aktivního zapojení žáků, kteří přišli s mnoha kreativními nápady. Všemi návrhy se chce škola dále zabývat.
1. Sportovní sady (4 500 Kč) - sportovní sady pro pohybové aktivity ve třídě i v tělocvičně, využije i ŠD.
2. Zrcadlo a rámečky (5 000 Kč) - projekt třídy 8.A, zlepšení třídního prostředí.
3. Relaxační zóny – podkroví, chodby, klub (10 000 Kč) - Vytvoření více relaxačních míst poslouží jako odpočinek mezi vyučováním a k většímu pohodlí na chodbách a jiných společných prostorech.
4. Stolní tenis (12 000 Kč) - doplnění a náhrada starého stolu ve vnitřních prostorách školy
5. Basketbalový koš (3 000 Kč) - využití na chodbě, efektivní využívání volného času mezi vyučováním.
6. Dřevěné manipulační didaktické hry (5 000 Kč) - Procvičování daného tématu, rozvoj jemné motoriky, koordinace oko-ruka, zrakové vnímání, koncentrace, vizuální učení...
7. Malba – vestibul (10 000 Kč) - Díky výmalbě dojde ke zkrášlení vestibulu u hlavního vchodu školy.
Na ZŠ Komenského bylo přihlášeno dvanáct projektů, z nichž bylo schváleno sedm. Ředitel Martin Skořepa uvedl, že projekt byl pro školu novou výzvou, ale díky zapojení žáků se podařilo je překonat. Do dalšího ročníku bude škola vstupovat zkušenější a vše by mělo probíhat hladce.
1. Posezení na školní zahradě
2. Malá relaxační zóna do tříd
3. Sedací pytle
4. Mini posilovna
5. Odpočinková zóna
ZŠ Na Pražské měla osm návrhů k hlasování, vítěznými se staly ty s tématem pohodlného sezení a odpočinkové zóny. Ředitel Luděk Charouzek pozitivně hodnotil hojnou účast žáků, navrhl také zvýšení rozpočtu pro budoucí ročníky kvůli rostoucím nákladům.
1. Sedací vaky (4 893 Kč) - Na škole chybí pohodlné sezení k relaxaci, kde by se mohli žáci učit. Tento projekt zlepší komunikaci mezi žáky.
2. Odpočívací zóna (34 044 Kč) - Na škole chybí odpočívací zóna, kde by mohli žáci trávit volné hodiny i přestávky. Projekt zlepší trávení volného času ve škole během přestávek. Odpočívací zóna obsahuje: sedací pytle, koberec, polštář, sedací soupravu a konferenční stolek
3. Vybavení do odpočívací zóny (5 600 Kč) - Vybavit odpočinkovou zónu, tak, aby každý žák měl možnost zužitkovat svůj volný čas. Projekt zlepší atmosféru mezí ročníky, tak, že si budou moci společně sednout ve volných chvílích. Tento nápad zpříjemní čas žákům i učitelům. Vybavení obsahuje: deskové hry, časopisy, knížky – sbírka mezi žáky, poličku na hry.
Na ZŠ Osvobození se žáci zaměřili na zlepšení odpočinkových prostor. Ředitelka Šárka Třísková ocenila kreativitu studentů, kteří přišli se čtyřmi návrhy. Do rozpočtu daného městem se vejdou jen první tři, škola vyšlení dodatečné prostředky, aby se mohly realizovat všechny návrhy.
1. Klidová zóna - 1. stupeň, 1. patro – projekt řeší klidovou a odpočinkovou zónu prvního patra v pavilonu prvního stupně. Návrh obsahuje sedací vaky, knihovnu se zásuvkami (17 060,50 Kč)
2. Úprava venkovního prostoru u 5. ročníků – projekt se zaměřil na úpravu venkovního prostoru u pavilonu druhého stupně, prostřednictvím venkovního přístřešku s posezením (27 838 Kč)
3. Zbývající projekty tvořily původně jeden, v průběhu schvalování byly rozděleny na dvě samostatné realizace. Pisoárové stěny na chlapecké záchody (21 500 Kč) a závěsná zrcadla do tříd druhého stupně (9 600 Kč)
Žáci pozitivně hodnotili nejen možnost zapojení se do rozhodování, ale i to, že jejich nápady se skutečně realizují. Příklady realizovaných projektů zahrnují klidovou zónu s knihovničkou a relaxačními vaky, které již slouží k odpočinku a učení. Projekt participativního rozpočtu se tak ukázal jako úspěšný nástroj pro aktivní zapojení žáků do správy a zlepšování jejich školního prostředí.
Více zde:
Klidová a odpočinková zóna už slouží dětem, Pehlřimovské noviny