„S D21 je to jednoduchý proces. Mají s participací bohaté zkušenosti a vyvinuli uživatelsky vlídnou aplikaci.“
Marie Kubíková, radní MČ Praha 6
Šance do škol, Praha 6
v číslech
zapojených ZŠ
korun pro školy na Praze 6
realizovaných žákovských projektů
Radnice Prahy 6 do participace zapojuje místní základní školy. Výzvy Šance do škol se zúčastní 13 ZŠ v městském obvodu, které si rozdělí celkem 2,5 milionu korun. Každá základka tak dostala k dispozici štědrou částku ve výši 192 307,- Kč pro realizaci žákovských návrhů.
Praha 6 v projektu čerpá z předchozích zkušeností s městským participativním rozpočtem i sdílených poznatků z jiných pražských obvodů. Úřad má pro participativní projekty vyčleněnou koordinátorku participace a s lokálními školami úzce spolupracuje. Sjednocený postup na školách navíc umožňuje realizovat úspory z rozsahu na rozdíl od situace, kdy participativní rozpočtování objednávají jednotlivé školy samostatně.
Pro všechny školy byly připraveny marketingové materiály a informace pro rodiče a přátele školy pod vizuálem Prahy 6. Dále participativní nástroje: manuál participace, odborné školení, videonávody, aplikace Školní Pébéčko a webové stránky s předpřipraveným obsahem. V neposlední řadě se školy mohly spolehnout na koordinátorku participace z městské části i konzultantku z Participace 21.
Důležitým aspektem pro školní koordinátory, kteří vedou žáky k participaci, je pocit, že na novou výzvu nejsou sami.
Žáci a žákyně přišli s 34 návrhy na zlepšení prostředí ZŠ a MŠ Bílá. Jednotlivé návrhy prošly oponenturou ze strany vedení školy. Některé (jako třeba trampolína) neprošly technicko–bezpečnostními předpisy. Jiné (např. výměna interiéru WC) jsou financovány z jiných zdrojů školy nebo se jich týká naplánovaná pravidelná obměna. Důležité pro mladé navrhovatele bylo, že mohli vyjádřit svůj názor. Pokud v participativním rozpočtu navrhli projekt, který následně škola zamítla, vždy dostali pochopitelné zdůvodnění. Některé žáky navíc mohlo potěšit, že se jejich nápady realizovat budou, jen z jiných zdrojů financování. Žákovské týmy měly v rámci participace i konzultace, v rámci kterých mohly upravit finanční náročnost projektu tak, aby vyhovoval požadavkům. Více týmům s podobnými projekty škola doporučila taktické sloučení. O vítězích rozhodlo celkem 483 hlasujících žáků. Do výše příspěvku se vešlo 5 projektů, které škola realizuje.
Z 29 žákovských návrhů jich vedení na ZŠ Norbertov schválilo do hlasování celkem šest. Jednalo se o dřevěný altán na školním dvoře, stolní fotbálek, skákací panák v interiéru a exteriéru školy, whiteboardy (bílé tabule s možností psaní fixy), sportovní vybavení pro fotbal a florbal, lavičky a koše na basketbal. Většina zamítnutých návrhů vedle jednorázové investice potřebuje navíc finance pro provozní náklady, proto např. automaty na jídlo nebo živá zvířata neprošly do dalšího kola. Na 142 žáků a žákyň svými hlasy rozhodlo o pořadí projektů. Na prvním místě se umístil dřevěný altán s podporou téměř poloviny z nich (45 %). Díky štědrému rozpočtu vyčleněném na Školní Pébéčko však může škola realizovat všech šest projektů, které vedení obratem realizuje. Školou povinní si jich tak budou moct užít hned začátkem dalšího školního roku.
Dalšími ZŠ zapojenými do Šance do škol na Praze 6 jsou:
Všem zapojeným školám děkujeme za spolupráci.