„Ze začátku jsem měl pochybnosti, jak bude probíhat práce s lidmi, které jsem neznal. Ale po prvním sezení jsem si uvědomil, že máme více společného než rozdílného. Byli jsme schopni naslouchat a brát v úvahu názory ostatních lidí. Byla to mimořádná zkušenost."
Člen zastupitelstva pro městskou část Bronx
The People's Money
v číslech
rozpočet
jazykových mutací
započítaných hlasovacích lístků
Po téměř dvou dekádách participativních rozpočtů, které si v americké metropoli organizovaly městské části samy za podpory městské rady (viz projekt PBNYC), přichází kancelář newyorského starosty s celoměstským participativním rozpočtem. V roce 2022 tak poprvé vzniká projekt The People's Money, který zaštiťuje NYC Civic Engagement Commision.
S městem New York spolupracujeme na zapojování lidí do rozhodování dlouhodobě. Nynější starosta Eric Adams se rozhodl participaci rozšířit a zapojit do ní úplně celý New York. K “původním” distriktům Rady města (City Council), které pokrývá projekt PBNYC, přidává The People’s Money participaci na úrovni všech městských obvodů (boroughs): Brooklyn, Queens, Manhattan, Bronx a Staten Island.
Projekt The People’s Money také reflektoval uplynulé roky pandemie covidu-19, které město New York, stejně jako celý svět, značně zasáhly. Část z rozpočtu (5 milionů dolarů) kancelář starosty vyčlenila pro čtvrti (tzv. TRIE neighborhoods), které pandemie postihla nejvíce a kde je vyšší výskyt sociálních a etnických problémů. Vedle jiných způsobů se je administrativa starosty New Yorku snaží podpořit právě i prostřednictvím participativních projektů.
Přípravy na první celoměstský rozpočet The People's Money začaly v listopadu roku 2022. Projekt se skládal ze 4 fází:
Do navrhování projektů se přihlásily organizace, které chtěly participovat na vylepšování města. Z 280 organizací, které projevily zájem, město vybralo 82. Jejich témata se zaměřovala například na práci s mládeží, knihovny, rezidenty městských bytů, osoby s hendikepem či umění.
Obyvatelé New Yorku se mohli zúčastnit celkem 523 setkání pro sběr nápadů, které vybrané organizace společně s městem uspořádaly. Během dvou měsíců se do navrhování zapojilo přes 12 tisíc Newyorčanů, kteří přišli s více než 4 tisíci nápady na vylepšení TRIE čtvrtí a městských částí.
Mezi prosincem 2022 a únorem 2023 probíhala evaluace přijatých návrhů. Pro jednotlivé městské části je hodnotily komise složené z 20 reprezentativně vybraných rezidentů - dobrovolníků, kteří se přihlásili online. Během tříměsíčního období se jednotlivé komise několikrát setkaly, aby diskutovaly a hodnotily projekty, které postoupí do veřejného hlasování. Pro jednotlivé TRIE čtvrti radnice vybrala 8 reprezentantů z lokálních klíčových partnerských organizací. Těmi mohla být například obecní rada, místní škola nebo společenství nájemníků. Pro oba typy hlasování (TRIE čtvrti a městské části) vytyčilo město hlavní kritéria k posouzení:
Hlasování jsme pro kancelář starosty připravili online na platformě Decision 21 i formou papírových hlasovacích lístků. Do hlasování se mohli od 12. května do 25. června 2023 zapojit všichni obyvatelé New Yorku starší 11 let, bez ohledu na imigrační status. Celkem lidé v rámci městských obvodů (boroughs) odevzdali 110 371 hlasovacích lístků (25 339 online a 85 032 papírových). V hlasování pro TRIE čtvrti jsme započítali celkem 97 873 hlasovacích lístků (13 584 online a 84 289 papírových).
Pro každou TRIE čtvrť obsahoval hlasovací lístek 3-5 projektů, přičemž ten s nejvíce hlasy získal 50 tisíc dolarů na realizaci. Co se týče městských částí, jejich rezidenti mohli vybírat z následujících možností:
Hlasovat mohli všichni obyvatelé New Yorku starší 11 let bez ohledu na občanství. Participace stojí na přesvědčení, že pokud někdo v daném místě žije, měl by mít možnost spoluvytvářet veřejný prostor. Každý Newyorčan se tak mohl vyjádřit k projektům ve své městské části (Brooklyn, Queens, Manhattan, Bronx a Staten Island) a obyvatelé TRIE oblastí měli navíc hlasovací lístek i pro svou městskou čtvrť. Voliči měli také možnost vyplnit nepovinný dotazník. Online hlasování i papírové hlasovací lístky a dotazníky byly celkem přeloženy do 22 jazykových mutací - angličtiny, španělštiny a dalších jazyků, kterými se v daných lokalitách nejvíce hovoří.
Papírové hlasovací lístky newyorská radnice distribuovala do lokálních partnerských organizací a institucí, kde mohli lidé během volebního měsíce odhlasovat. Lidé tak mohli odhlasovat na desítkách volebních míst po celém městě - u neziskových organizací, ve školách, knihovnách nebo třeba večerkách.
V online hlasování jsme naprogramovali tzv. Ballot Finder. Na úvodní stránce stačilo zadat své PSČ a systém automaticky vyhodnotil, jaké hlasovací lístky může daný rezident využít. Na voliči už bylo jen zvolení preferovaného jazyka.
Hlasovací lístky tak byly stejně pestré jako je město samotné. „Na míru“ každému voliči jsme zajistili hlasovací lístky s možnou kombinací:
Digitální hlasování jsme zajistili s plnou přístupností pro hendikepované osoby.
Celý projekt The People's Money, včetně fáze hlasování, provázela propagační kampaň. Jejím cílem bylo obyvatele New Yorku informovat o existenci projektu, jeho cílech a namotivovat rezidenty k participaci.
Do propagace se zapojili i lokální umělci. Na projekt radnice upozorňovala skrze sociální sítě, web, plakáty a billboardy v ulicích i pouličními slavnostmi a alegorickým vozem.
Výsledky hlasování v participativním rozpočtu prezentují členové NYC Civic Engagement Commision v následujícím videu.
Podrobné výsledky najdete také zde.