25.11.2021
Za Světovým atlasem participativního rozpočtování stojí portugalská organizace Oficina, která ho poprvé vydala v roce 2019. Publikace představuje dosud nejširší soubor údajů o participativních procesech na planetě. Obsah vytváří více než 100 autorů z 65 zemí, kteří shromažďují a analyzují informace popisující realitu participativních iniciativ ve velmi různorodých kontextech a prostředích. Cílem Atlasu je porozumět hlavním trendům v oblasti participace za posledních 30 let a poskytnout analýzu dat po celém světě s podrobnými informačními listy o 65 zemích.
Druhé vydání Světového atlasu participativního rozpočtování nabídne pět témat:
• Analýzu dopadů pandemie (trendy a modely participativního rozpočtování zavedené během koronavirové krize, výzvy do budoucna)
• Návrh na rekonceptualizaci participativního rozpočtu
• Studii národních legislativ o participativním rozpočtování (typizace různých stávajících vnitrostátních právních předpisů a regulačních nástrojů)
• Popis “toků šíření” participativních rozpočtů a sítí spolupráce (identifikace hlavních vlivů pro celosvětové šíření participativních rozpočtů v posledních 30 letech, pochopení vztahů spolupráce navázaných mezi zeměmi)
• Analýzu nových mezinárodních indexů pro pochopení charakteristik území, kde participativní rozpočtování funguje (Index demokracie, Index vnímání korupce, Index lidského rozvoje, Index štěstí, Index míru a Index terorismu)
Zájemci o veřejnou online prezentaci druhého vydání Atlasu se mohou registrovat zde: https://www.oficina.org.pt/atlas2020.html