14.10.2022
Global Goals Summit 2022 se pod heslem DON’T CHOOSE EXTINCTION konal 13. října symbolicky v Národním muzeu. Summitu se zúčastnili špičkoví mezinárodní řečníci na téma udržitelnosti a mnoho inspirativních osobností z byznysu, politiky, neziskového i veřejného sektoru. Přítomný byl také Pla(s)teosaurus - více než pět metrů dlouhý model kdysi nejrozšířenějšího evropského dinosaura, který z recyklovaného plastu vyrobili 3D tiskaři z celého Česka. Global Goals Summit byl součástí 6. ročníku Cen SDGs, prestižního ocenění za naplňování Cílů udržitelného rozvoje od OSN v Česku. Shrnutí celého letošního ročníku najdete v brožuře obsahující také medailonek Participace 21.
V Participaci 21 se dlouhodobě snažíme o to, aby se lidé aktivně zajímali o své okolí a chtěli se podílet na jeho rozvoji. Kdo totiž zná problémy určité lokality lépe, než ti, kteří tudy denně jezdí do práce a školy nebo tam celý život bydlí?
Jenže aby se člověk mohl zapojit do tvorby města, musí mu k tomu město dát příležitost. Proto spolupracujeme s obcemi, školami a organizacemi napříč Českem i Slovenskem a pomáháme jim zapojovat občany do rozhodování. Vyvinuli jsme online platformu pro občanskou participaci, na které realizujeme participativní rozpočty, urbanistické průzkumy, ankety i soutěže. Platforma je intuitivní a zvládá různé způsoby verifikace hlasujících, třeba napojením na Portál Občana.
Participujeme i za velkou louží. Do rozhodování jsme zapojili přes milion lidí na 4 kontinentech, včetně zemí jako Indie a Zambie. Naším největším klientem je radnice New York City, která posledně na participaci uvolnila v přepočtu 800 milionů korun.
Pokud byste se také chtěli zapojit, aktuálně můžete například v participativních rozpočtech MČ Prahy 5 a Prahy 12.
A jak souvisí udržitelnost s participací? Participativní rozpočtování je proces, který městům pomáhá lokalizovat cíle udržitelného rozvoje (SDGs) na komunitní úrovni. Veřejnost se aktivně zapojuje do rozhodování o veřejných financích a komunikuje s místní samosprávou. Zúčastnění aktéři se skrze participaci vzájemně učí pochopit komplexnost politického řízení a veřejní činitelé díky ní lépe porozumí různorodým potřebám společnosti.
Výbor expertů OSN pro veřejnou správu (CEPA) vydal v lednu tohoto roku dokument strategických pokynů k participativnímu rozpočtování. Jedná se o soubor principů efektivního vládnutí pro udržitelný rozvoj. Účelem je poskytnout státům praktické, odborné poradenství pro širokou škálu výzev spojených s implementací Agendy OSN pro udržitelný rozvoj 2030. Pokud vás téma participace a udržitelnosti zajímá, doporučujeme zmíněný dokument přečíst. Dozvíte se o historii participativního rozpočtování, jeho benefitech nebo třeba trendech ve veřejném sektoru.
To, že jsme se umístili mezi finalisty Cen SDGs 2022, je skvělá zpráva. Participace získává zaslouženou pozornost a my z toho máme neskutečnou radost!
Celý Summit bylo možné sledovat živě na DVTV.