18.1.2021
Ještě předtím, než městská část Praha 6 vypíše architektonickou soutěž a architekti se pustí do tvorby návrhů, chtěla by znát názor občanů, kteří zařízení polikliniky využívají či v jeho okolí bydlí. Proto na toto téma v platformě Decision 21 připravila dvě elektronické ankety: jednu pro širokou veřejnost, druhou pro lékaře a zdravotnický personál polikliniky. Ty navazují na dosavadní práci pracovní skupiny, předchozí komunikaci projektu a již uskutečněná setkání se zainteresovanými aktéry a veřejností. Cílem online ankety je získat další návrhy na doplnění zdravotních, sociálních a jiných veřejných služeb i funkcí hlavní budovy polikliniky, získání relevantních dat o uživatelských preferencích a rozvíjení dialogu s veřejností. „Nabízí se, že kromě dalších zdravotnických zařízení zde bude sídlit pečovatelská služba, která je dnes v nevyhovujících podmínkách, dále zde může vzniknout denní stacionář, prodejna zdravotních potřeb nebo třeba i pošta, občerstvení a stravovací služby,“ popsal návrhy na rozšíření služeb radní MČ Praha 6 Marián Hošek. V rámci ankety se mohou občané například vyjádřit s čím jsou na poliklinice spokojeni, jaké dosavadní služby by chtěli rozšířit a které nové by neměly v zrekonstruované poliklinice chybět.
Cílem ankety pro lékaře a zdravotnický personál je především zjistit a reflektovat potřeby poskytovatelů zdravotnických a dalších služeb. Online ankety, které jsou součástí celého procesu rekonstrukce Polikliniky Pod Marjánkou, startují 18. ledna 2021. Odborná i širší veřejnost může vyjádřit svůj názor do 18. února 2021. Poté MČ Praha 6 celý projekt vyhodnotí. Výstupy tohoto procesu poslouží radnici jako datové podklady k vyhlášení architektonické soutěže. Rovněž poskytnou soutěžícím architektům ucelený soubor informací od veřejnosti i lékařů za účelem tvorby jejich architektonického návrhu. Vypsat architektonickou soutěž plánuje městská část na jaře 2021.
Již od roku 2017 probíhala jednání o rekonstrukci pozdně funkcionalistické budovy s prvky bruselského stylu, která byla postavena v letech 1960–1962 podle návrhu architekta Richarda Ferdinanda Podzemného. Po téměř 60 letech provozu však objekt vyžaduje celkovou opravu, protože přestává stačit současným provozním a bezpečnostním nárokům a její statika je v havarijním stavu. Celkem bylo předloženo 9 návrhů jak budovu rekonstruovat a vdechnout jí nový život. Pracovní skupina a odborný tým z Fakulty architektury ČVUT, který se specializuje na zdravotnická zařízení, pak vybral vhodnou variantu. „Hlavní budova se kompletně zrekonstruuje a zároveň dojde k částečnému či úplnému zbourání vedlejších objektů, takzvaných klepet. Kromě zachování genia loci je preferováno i vybudování parkingu,“ vysvětlila radní pro strategický rozvoj Eva Smutná.