ZPĚT NA AKTUALITY

5 let pomáháme s organizací participativního rozpočtu v New Yorku

25.5.2021

Letos je to již popáté, co jsme pomohli uspořádat participativní rozpočet v New Yorku. Na participativním rozpočtování s městem spolupracujeme od roku 2016. Newyorská radnice se minulý rok vlivem koronaviru rozhodla participaci pozastavit, některé městské části ji ale letos realizovaly na vlastní pěst. Občané části Brooklynu či známé Upper East Side na Manhattanu tak mohli podávat návrhy na zlepšení svých čtvrtí a online hlasovat o těch nejlepších z nich.

Americký New York má za sebou jubilejní 10. ročník participativního rozpočtu. Za tu dobu si Newyorčané proces participace nesmírně oblíbili a zvykli si jej aktivně využívat jako nástroj na zlepšení prostoru, ve kterém žijí. Pandemie COVID-19 však zasáhla New York tak silně, že se radnice města rozhodla v minulém roce proces participativního rozpočtování přerušit. Takový proces totiž obvykle zahrnuje množství veřejných setkání občanů a zástupců radnice a prezenční hlasování na vybraných hlasovacích místech. Kvůli přetrvávající pandemii a souvisejícím opatřením nebylo možné uspořádat proces participativní rozpočtování tradiční papírovou formou ani letos. V posledních letech si však Newyorčané stále více zvykají na digitální formu participačního procesu. „Zatímco v roce 2016 se hlasování o participativním rozpočtu zúčastnilo necelých 68 000 obyvatel a z toho pouze 3 % hlasovala digitálně, v roce 2019 se zúčastnilo téměř 120 000 a digitálně hlasovalo 33 % obyvatel,” vysvětlil Petr Bouška, analytik Institutu H21. I proto se ve druhé polovině minulého roku rozhodli radní v městských Distriktech 5, 33, 38 a 39 vyzkoušet plně digitalizovaný proces participativního rozpočtu. Fáze hlasování poté probíhala na jaře letošního roku.

173323367_306422487517423_833544025449938621_n

Samotné přípravy letošního ročníku začaly však již v srpnu roku 2020. Od září mohli občané zapojených distriktů přicházet s nápady na zlepšení svých čtvrtí a následně v dubnu 2021 mezi návrhy vybírali ty nejlepší. Online hlasování již pátým rokem zajistila softwarová platforma Decision 21, kterou vyvinul tým odborníků z našeho institutu. Obyvatelé částí Brooklynu a Manhattanu skrze ní letos mohli prostřednictvím D21 –⁠ Janečkovy metody rozhodnout o využití celkem 4,5 milionů dolarů (v přepočtu téměř 95 milionů Kč), které radní vyčlenili z rozpočtů svých distriktů. „Jsem opravdu šťastný, když vidím, že hlasovací metoda D21 pomáhá v praxi zlepšovat životy lidem už na čtyřech kontinentech“, ocenil úspěch autor metody, matematik Karel Janeček.

Jedním z nejčastěji navrhovaných projektů se letos stalo zlepšování vybavení newyorských veřejných škol. Například veřejné školy v Brooklynu se tak dočkají kompletní rekonstrukce sociálních zařízení či nového školního dvora. Žáci veřejných škol na manhattanské Upper East Side se zase dočkají nových notebooků. Podobně jako v ČR se také v New Yorku daří tzv. zeleným projektům, jejichž cílem je zvelebení městských parků, zahrad a další zeleně. Rovněž oblíbené jsou také návrhy na výstavbu a rekonstrukci dětských hřišť a volnočasových parků. „Tyto úžasné vítězné projekty participativního rozpočtování ukazují, že jsme schopni se společnými silami otřepat z krize. Hlasující se rozhodli pro investice do renovace jedné z nejvíce nízkopříjmových škol pro imigranty. Rovněž podpořili vzájemnou pomoc pro sousedy v nouzi, kterým chybí kvůli krizi finance na základní potraviny a pleny. Také si přejí rozsáhlá veřejná prostranství, jakými jsou parky, farmářské trhy či skateparky”, řekl k letošnímu ročníku člen newyorské městské Rady Brad Lander.

Participativní rozpočet organizuje newyorská radnice od roku 2011. Cílem participace v americké metropoli však není jen umožnit obyvatelům se aktivně podílet na chodu svého města. Proces participativního rozpočtování v nejlidnatějším městě Spojených států má totiž dlouhodobě mnohem širší přesah a slouží jako nástroj, který pomáhá formovat a utužovat komunitní život v metropoli. Motivuje obyvatele New Yorku k setkávání, zapojení se do občanského procesu, sdílení nápadů a hlasování o komunitních projektech a pomáhá s inkluzivním procesem minorit.